Przyklejanie foli tablicowej/tablicy elastycznej

Instrukcja klejenia folii tablicowej kredowej/ „tablicy magnetycznej”

W zależności od potrzeb powyższe folie  można montować na dowolnych gładkich powierzchniach np. ścian, szyb, drzwi, płyt drewnianych, pleksi, blach, frontów mebli, lodówek  itp. Główną zaletą tablic  samoprzylepnych jest łatwy oraz szybki montaż i demontaż, możliwość wycinania dowolnych kształtów i rozmiarów.

Przygotowanie powierzchni

Prawidłowe przygotowanie podłoża przed montażem folii tablicowych/magnetycznych jest jedną z ważniejszych czynności oraz warunkiem koniecznym dla uzyskania dobrego efektu końcowego. Czynność tę należy wykonać niezwykle starannie. Podłoże musi być nośne, czyste, suche, gładkie, odtłuszczone, wolne od kurzu, zagrzybień i pleśni. Wszelkie ubytki, rysy i nierówności należy wcześniej uzupełnić, a następnie wyrównać i zagruntować. Foli nie należy montować na świeżo malowanych powierzchniach (w tym przypadku należy odczekać co najmniej 14 dni). Tynki i farby muszą mieć odpowiednią przyczepność . Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku farb o dużej zawartości lateksu, co może niekorzystnie wpływać na przyczepność tablicy.  Montaż folii należy przeprowadzić w temperaturze pomiędzy 15-30st.

Przed przystąpieniem do prac montażowych należy sprawdzić zgodność produktu ze złożonym zamówieniem , czy nie ma widocznych uszkodzeń lub wad produkcyjnych. W przypadku niezgodności towaru z zamówieniem należy skontaktować się z sprzedawcą.

Na początku wyrównujemy lub przycinamy folię na określony wymiar czy kształt. Folie można ciąć ostrym nożykiem, skalpelem lub nożyczkami. W przypadku całościowego oklejania wybranej powierzchni np. front szafki, czynność docinania najlepiej przeprowadzić już po przyklejeniu foli (chyba że ewentualne docinanie spowoduje uszkodzenie podłoża/krawędzi). Dzięki temu prosto, szybko i precyzyjnie odcinamy powstałe naddatki, tnąc nożykiem wzdłuż krawędzi.

Co będzie potrzebne do klejenia

  • Nożyk
  • Rakla filcowa/ szmatka ( ewentualnie stara karta bankomatowa itp)
  • Spryskiwacz z wodą ( w przypadku przyklejania na mokro)
  • Ołówek
  • Poziomica lub sznurek

Montaż folii najlepiej wykonywać w dwie osoby. Dotyczy to szczególnie „tablicy magnetycznej” ze względu na jej ciężar.

 SPOSÓB MONTAŻU

  1. Wyjmujemy tablicę z opakowania i kładziemy na płaskiej powierzchni w celu rozprostowania.
  2. Jeśli to konieczne docinamy tablice do wymaganego rozmiaru.
  3. W miejscu gdzie umieszona zostanie tablica rysujemy pionową lub poziomą linię, wzdłuż której trzeba będzie bardzo dokładnie przykleić krawędź tablicy. Jest to bardzo ważne, aby zachować prawidłowy kąt przyklejania tablicy. Zasadą jest, ze tablicę lepiej przyklejać od krótszego boku i z góry na dół.
  1. Odklejamy papier podkładowy od folii na około 10-20 cm i zaginamy (lub odcinamy). Przykładamy tablicę do narysowanej linii . Jedna osoba wygładza i dociska raklą przyklejaną powierzchnię wypychając powietrze spod folii, druga osoba w miarę postępowania prac stopniowo odrywa papier podkładowy. Staramy się wypchnąć powstałe pęcherzyki raklą w stronę najbliższej krawędzi( nie należy nakłuwać powstałych pęcherzyków powietrza). Jeśli czynność ta nie przyniesie rezultatu, należy cofnąć się do miejsca pojawienia pęcherza powietrza poprzez delikatne odklejenie części foli( w przypadku ścian jest to jednak często trudne), do momentu pozwalającego na usunięcie powstałego pęcherza.

 UWAGA: W przypadku tablicy wykonanej z czarnej folii do pisania kredą, możliwe jest klejenie na mokro. Aby ułatwić sobie pracę i uzyskać większe możliwości korygowania jej prawidłowego przebiegu,  możemy wybraną powierzchnię na której ma być naklejka, jak i  „odkryty” pasek folii spryskać wodą. Następnie przyklejając  tablicę bardzo dokładnie usuwać  spod folii wszelkie kropelki wody, wraz z pęcherzykami powietrza.

Możemy również zastosować  metodę na mokro do przyklejenia pierwszego paska tablicy , dokładnie dopasowując przyklejaną tablicę do nakreślonej linii. Dalej możemy przyklejać folię na sucho. Tą metodę możemy również zastosować w przypadku przyklejania „tablic magnetycznych”.

  1. W przypadku tablic składających się z kilku brytów, kolejne pasy kładziemy analogicznie jak wyżej. Łączenie brytów wykonujemy odpowiednio na styk lub metodą na zakładkę -gdzie, przecinamy zakładkę wzdłuż nożykiem, a następnie usuwamy odcięte naddatki uzyskując tym samym połączenie na styk.